Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Rozpoczęcie inwestowania na giełdzie nie jest specjalnie skomplikowane. Oczywiście wymaga pewnej wiedzy z zakresu finansów oraz umiejętności podejmowania ryzyka. Prześledźmy cały proces od rozpoczęcia inwestycji na giełdzie, przez techniczne aspekty kupowania akcji, aż do efektów jakie mogą wyniknąć. Nie jest to poradnik krok po korku jak i w co inwestować ale raczej ogólne podstawy gracza na giełdzie.
Od czego należy zacząć
Przede wszystkim należy zacząć od doszkalania się. Bez jakiejkolwiek wiedzy nie dość, że nie będziemy uzyskiwać oczekiwanych wyników, to nasze ruchy wydadzą się chaotyczne i nielogiczne. Dlatego pierwszym krokiem jest edukacja i zdobycie wiedzy na temat inwestowania na giełdzie. Można zacząć od przeczytania kilku książek lub artykułów z tematyki inwestowania. Mniej czasochłonne może być obejrzenie kilku webinarów lub skonsultowanie się z ekspertem finansowym, który wyjaśni jak kupić akcje oraz pomoże w zrozumieniu podstawowych zasad i strategii inwestycyjnych.
Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego rachunku maklerskiego, który umożliwi handel akcjami na giełdzie. Można wybrać tradycyjnego brokera, do którego przedstawicielstwa lub biura należałoby udać się osobiście lub skorzystać z brokera online, który udostępni platformę internetową umożliwiającą samodzielne dokonywanie transakcji. Rejestracja u takich internetowych brokerów jest bardzo prosta. Należy spełniać podstawowe warunki:
-mieć skończone 18 lat
– posiadać dokument tożsamości.
Po zarejestrowaniu się na wybranej platformie, trzeba zasilić rachunek inwestycyjny i, teoretycznie, już możemy inwestować. Każdy broker online ma swoje wymagania dotyczące minimalnej wpłaty, kosztów prowizji oraz innych opłat związanych z rachunkiem maklerskim. Dlatego też nasz budżet powinien uwzględniać wszystkie koszty prowadzenia rachunku. Należy również uwzględnić obciążenia podatkowe związane z inwestowaniem na giełdzie. Inwestorzy powinni być świadomi przepisów podatkowych dotyczących dochodów kapitałowych, opodatkowania zysków z akcji oraz ewentualnych ulg czy zwolnień podatkowych dla inwestorów giełdowych. Optymalne korzystanie z potencjalnych korzyści podatkowych może pomóc w zminimalizowaniu obciążeń podatkowych.
Jeżeli mamy już przygotowany rachunek inwestycyjny, możemy przejść do kupowania akcji. Istnieje kilka sposobów zakupu akcji. Najpopularniejszymi są zlecenia rynkowe i zlecenia limitowe. Zlecenie rynkowe oznacza, że kupujemy akcje po aktualnej cenie rynkowej. Jeżeli na parkiecie jest zlecenie sprzedaży danych akcji, zakup jest wykonywany natychmiast. Warto pamiętać, że ceny akcji mogą się zmieniać w zależności od podaży i popytu na rynku, więc finalna cena zakupu może różnić się od ceny w momencie złożenia zlecenia. Zwłaszcza jeżeli są to notowania z pojedynczym fixingiem.
Zlecenie limitowe natomiast pozwala nam ustawić maksymalną cenę, jaką jesteśmy skłonni zapłacić za akcje. W tym przypadku zakup wykonywany jest tylko w przypadku, gdy zlecenie sprzedaży jest w cenie naszej oferty kupna. Po złożeniu zlecenia zakupu akcji, oczekujemy realizacji transakcji w możliwie najbliższym czasie, w zależności od płynności rynku. Często zdarza się, że w przypadku braku chętnych finalizacja transakcji musi długo poczekać. Kiedy już zakupimy akcje, możemy zacząć monitorować nasze inwestycje i śledzić ich wydajność.
Inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem. Ceny akcji podlegają wahaniom w zależności od różnych czynników, takich jak sytuacja gospodarcza, trendy branżowe, wyniki finansowe spółki itp. Jako inwestorzy jesteśmy narażeni na wahania, na które nakłada się kilka okresów, krótkie wahania w ciągu jednego notowania oraz długookresowe wahania rynku.