Jak wybrać pracę?

Jak wybrać pracę?

Stoisz na początku kariery i zastanawiasz się, z jakim zawodem związać swą przyszłość? A może nie odpowiada Ci obecna praca i poszukujesz nowej? Zobacz, czym się kierować, aby znaleźć pracę, która przyniesie Ci jak najwięcej satysfakcji.

Praca odpowiadająca predyspozycjom

Poszukując pracy idealnej, najpierw określ swoje predyspozycje i umiejętności. Jesteś umysłem ścisłym czy raczej kreatywnym humanistą? Marzy Ci się kariera artysty lub zawsze lubiłeś rysować albo pisać? A może interesuje Cię projektowanie, rozwiązywanie zagadek logicznych bądź matematyka? Nie każdy może być lekarzem, dziennikarzem bądź programistą. Jeśli wybierzesz zawód i pracę kompletnie niezgodną z Twoimi umiejętnościami i predyspozycjami, po prostu będziesz się męczył. Nawet zarabiając spore pieniądze, możesz czuć się znudzony i znacznie trudniej będzie Ci osiągnąć prawdziwy sukces oraz status znakomitego fachowca.

Czy lubisz pracę z ludźmi?

Wybierając zatrudnienie, odpowiedz sobie na pytanie, czy lubisz pracę z ludźmi. To istotna kwestia, pamiętaj bowiem, że osoby pracujące z ludźmi są bardziej narażone na wypalenie zawodowe. Zastanów się, czy będziesz w stanie codziennie mierzyć się z problemami, prośbami i oczekiwaniami klientów. Niektórzy z nich bywają bardzo roszczeniowi i niemili. Aby pomagać innym i skutecznie pracować z ludźmi, musisz czerpać z tego satysfakcję.

Praca zgodna ze stylem życia

Poza dostosowaniem pracy do kwalifikacji i predyspozycji ważne jest również dopasowanie posady do stylu życia. Czy jesteś gotów na zmianę miejsca zamieszkania i częste podróże? A może zależy Ci na pracy z domu albo w biurze od 9:00 do 17:00? Możliwości jest mnóstwo, a Twoim zadaniem jest określenie, na jak wiele zmian w trybie życia jesteś w stanie się zgodzić. Weź też pod uwagę odporność na stres. Nie każdy jest bowiem w stanie realizować zadania policjanta, strażaka albo kontrolera ruchu lotniczego.

Odpowiedz sobie również na pytanie, czy jesteś osobą aktywną, która lubi mieć „zajęte ręce” i działać, czy też wolisz spokojną pracę przy komputerze w biurze. W pierwszym przypadku możesz wybrać zawód związany np. z gastronomią, turystyką albo sportem, a w drugim – urzędnika bądź programisty. Dla osób lubiących pracę kreatywną najlepszym wyborem może okazać się zatrudnienie w agencji reklamowej, marketingowej albo własna działalność związana z rękodziełem.

Jakiego wykształcenia potrzebujesz?

Jeśli wybrałeś już wymarzony zawód, określ, jakich kompetencji i wykształcenia potrzebujesz, by go wykonywać. Nie zostaniesz lekarzem lub nauczycielem bez odpowiedniego wykształcenia. Istnieje jednak wiele zawodów, które możesz realizować bez ukończenia konkretnych studiów bądź szkoły. W wielu przypadkach wystarczą specjalistyczne kursy i szkolenia.

Jeśli już określiłeś, jaki rodzaj pracy Cię interesuje, sprawdź aktualne oferty zatrudnienia na stronie internetowej Dryg.pl. W serwisie znajdziesz bogatą bazę ofert, spośród których z łatwością wybierzesz posadę najlepiej odpowiadającą Twoim wymaganiom.