Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Jak wybrać oświetlenie do salonu?

Salon jest pomieszczeniem domowym, w którym spędzamy sporo czasu. Zazwyczaj pełni on kilka funkcji, co koniecznie trzeba mieć na uwadze przy wyborze oświetlenia. Wybór lamp do tego pokoju podyktowany jest różnymi przesłankami. Na co zatem zwracać uwagę?

Jakie lampy stosuje się w salonach?

Estetyczne i praktyczne oświetlenie do salonu wymaga dobrego projektu. W salonach zastosowanie znajdują różne rodzaje lamp. W pierwszej kolejności należy tu wymienić lampy wiszące stanowiące główne źródło oświetlenia w takim pomieszczeniu. Tradycyjne lampy wiszące nierzadko zastępowane są plafonami oraz sufitami podwieszanymi z punktowymi lampami. Powszechnie stosowane w salonach są również lampy stojące i stołowe, a nierzadko także kinkiety. Sporo w tym momencie zależy od aranżacji salonu – to niezwykle istotny czynnik wpływający na decyzję o wyborze lamp do omawianego pomieszczenia. Przykładowo w nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzi się designerskie oświetlenie marki Artemide, w które można zaopatrzyć się w sklepie Centrum Światła.

Lampa wisząca – nie tylko jako oświetlenie centralne

Wisząca lampa kojarzy się nade wszystko z głównym oświetleniem salonu, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby w takim pomieszczeniu zamontować kilka tego rodzaju lamp – rzecz jasna w zależności od wielkości salonu. Często jest on podzielony np. na strefę wypoczynkową i jadalną. Zdecydowanie warto pokusić się o zawieszenie lampy nad stołem, gdzie spożywane są posiłki. Jeżeli w salonie znajduje się parę lamp wiszących, powinny być one utrzymane w jednakowej stylistyce. Ważne są też ich rozmiary – nie mogą dominować we wnętrzu ani też być w nim prawie niewidoczne.

Lampy stojące w salonie – praktycznie i z klasą

Funkcjonalny salon trudno wyobrazić sobie bez lamp stojących. Taką lampę można ustawić np. przy kanapie lub przy fotelu, w którym najczęściej się odpoczywa, czyta książki czy ogląda telewizję. Lampa stojąca – podobnie jak kinkiet czy lampa stojąca – ma charakter pomocniczy, a więc stanowi dodatkowe źródło światła w salonie.