Jak samodzielnie pomalować metalowe ogrodzenie?

Jak samodzielnie pomalować metalowe ogrodzenie?

Metalowe balustrady, ogrodzenia i bramy są ważnymi zewnętrznymi elementami architektonicznymi każdej posesji. Spełniają nie tylko funkcje praktyczne (np. zabezpieczając teren wokół domu przed intruzami), ale także estetyczne. Jeśli chcesz pomalować metalowe ogrodzenie, nie musisz zatrudniać fachowca. Tego typu pracę z odpowiednimi produktami, takimi jak dobra farba antykorozyjna oraz kilkoma prostymi wskazówkami, możesz w łatwy sposób wykonać samodzielnie. Podpowiemy Ci jak odświeżyć metalowe ogrodzenie.

Przygotuj się do malowania

Niepowodzenie lub sukces malowania często zależy od poziomu wilgotności i temperatury, która panuje danego dnia, dlatego przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że lokalne warunki pogodowe są odpowiednie – nie pada, nie jest zbyt wilgotno (np. po obfitym deszczu), a temperatura waha się w przedziale od +5°C do +30°C. Ponadto najlepiej malować w pochmurny dzień, jeśli to możliwe, unikając silnego, bezpośredniego światła słonecznego.

Co więcej, przed przystąpieniem do pracy należy podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia terenu wokół ogrodzenia. Użyj taśmy i folii malarskiej lub zwykłych gazet, aby zakryć obszary, na które może kapać farba. Jeśli to konieczne, skoś również nadmiar trawy wokół ogrodzenia.

Usuń osad, rdzę i wszelkie zanieczyszczenia

Metal, zwłaszcza na zewnątrz, poddawany jest działaniu wielu czynników, które mogą go uszkodzić. Ogrodzenia wykonane z takiego materiału często rdzewieją, zatrzymują wodę i przyciągają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wszelkie nierówności czy ubytki mogą zakłócać przyleganie nowej warstwy farby, utrudniając tym samym malowanie. Trzeba więc poświęcić trochę czasu na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń.

Zacznij od ostrożnego piaskowania lub śrutowania ogrodzenia do odpowiedniego stopnia czystości. Możesz również wykorzystać papier ścierny bądź drucianą szczotkę do pozbycia się starej warstwy farby. Pamiętaj o dokładnym odpyleniu, odtłuszczeniu oraz wysuszeniu powierzchni, nad którą pracujesz.

Nałóż podkład i pomaluj ogrodzenie

Pierwszym produktem, po który sięgniesz, malując metalowy płot, powinna być podkładowa farba antykorozyjna. To produkt, który skutecznie zabezpieczy ogrodzenie przed rdzą, powodowaną niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Podkład poprawia również przyczepność właściwej emalii nawierzchniowej. Farba powinna być nakładana zgodnie z zaleceniami producenta – wystarczy do tego zwykły pędzel.

Zwykle zaleca się naniesienie dwóch warstw emulsji podkładowej (z kilkugodzinną przerwą) a dopiero później, po wyschnięciu, malowanie metalu właściwą farbą nawierzchniową. Podczas pracy zwróć szczególną uwagę na wszelkie szczeliny i zakamarki, aby nie pozostawić żadnych odsłoniętych obszarów.