Jak sadzić i uprawiać róże pomarszczone?

Jak sadzić i uprawiać róże pomarszczone?

Spośród wielu gatunków róż ogrodowych, które rosną w naszym klimacie, jedną z najmniej wymagających jest róża pomarszczona (Rosa rugosa). Sadzonki można wykorzystać na bardzo słabych glebach, mało zasobnych w wodę i miejscach wystawionych na trudniejsze warunki atmosferyczne. Krzewy wytrzymują nawet najbardziej surowe zimy. Róże pomarszczone występują powszechnie w całej Polsce, można je spotkać w ogrodach, a niektóre rosną dziko. Jaką odmianę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie sadzonek? Jak wykorzystać pączki, płatki i owoce róży?

Róże pomarszczone – sadzonki odmiany Moje Hammarberg

Większość odmian róży pomarszczonej bardzo intensywnie pachnie, ma piękne duże kwiaty i nadaje się na domowe przetwory. Które sadzonki są najlepsze? Klienci znajdą różę pachnącą odmiany Moje Hammarberg o kwiatach purpurowo fioletowych, która jest najbardziej odporna spośród róż z grupy Rosa rugosa.

Dla wielu ogrodników to najlepsza odmiana, mająca wszechstronne zastosowanie: dekoracyjne, praktyczne i kulinarne. Bez wątpienia jest to roślina, która może służyć do zadań specjalnych! Dzięki dużej tolerancji radzi sobie nawet w bardzo trudnych i zasolonych miejscach (rośnie dziko na wydmach nadmorskich), a także cechuje się odpornością na mróz i suszę.

Na stronie https://www.rozeogrodowe.pl/pl/c/Roze-pomarszczone/202 prezentowane są odmiany róży pomarszczonej oraz mini przewodnik z rycinami, jak wybierać sadzonki do swojego ogrodu. Warto skorzystać z fachowych podpowiedzi!

Jak wybierać róże do ogrodu?

Początkujący ogrodnicy, chcący nauczyć się uprawy róż, powinni zaznajomić się z takimi pojęciami, jak róża okrywowa, rabatowa, miniaturowa czy parkowa. Róże pomarszczone należą do gatunku róż okrywowych. Wspominana już odmiana Moje Hammarberg dorasta do 2 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną tej grupy krzewów jest silne rozrastanie się na boki, przy umiarkowanym przyroście pędów w górę.

Niezwykle obficie kwitnąca i popularna odmiana Dagmar Hastrup ma dość charakterystyczne brunatno-zielone pędy i duże, pomarszczone liście oraz bladoróżowe kwiatostany. Sadzonki dorastają do 70 cm wysokości. Odmiana dobrze powtarza kwitnienie przez cały sezon, lecz z nieco mniejszym natężeniem.

Dekoracyjne kwiaty, marszczone liście i zdrowe owoce

Róże pomarszczone wspaniale prezentują się na obrzeżach, ponieważ budują zwarte, rozłożyste krzewy, obsypane obficie pachnącymi kwiatami. Ich kielichy są lubiane przez owady zapylające – wabią piękne motyle oraz pracowite trzmiele i pszczoły, które chętniej odwiedzą ogród.

Wybierając sadzonki, warto zwrócić uwagę na warunki glebowe oraz proporcje dorosłych krzewów. Klienci, którzy potrzebują róż mocniej rozrastających się na boki, a przy tym niezbyt wysokich, sięgają po róże okrywowe z marszczonymi liśćmi.

Dekoracyjne róże pomarszczone mają także walory kulinarne. Ze świeżych płatków można przygotować konfiturę różaną, a suszone rozkruszyć, dodać do cukru i używać jako aromatyzowaną naturalnie posypkę do ciast i deserów. Owoce zawierają dużo witaminy C, a własny ogród to najpewniejsze źródło ekologicznych zbiorów!