Dlaczego nie warto podejmować się samodzielnego montażu klimatyzacji?

Dlaczego nie warto podejmować się samodzielnego montażu klimatyzacji?

Podczas budowy, remontu i urządzania domu lub mieszkania szukamy oszczędności w każdym możliwym miejscu. Wydatków nigdy nie brakuje, ale należy zastanowić się dobrze, które prace w istocie możemy wykonać sami. Montaż klimatyzacji, chociaż pozornie prosty, wymaga doświadczenia oraz specjalistycznych narzędzi, dlatego najlepiej jest postawić na usługi fachowców.

Koszt samodzielnego montażu

Porównując cenę usług specjalistów z samodzielnym zamontowaniem klimatyzatora, można wstępnie założyć, że sporo oszczędzimy, wybierając drugie rozwiązanie. Zazwyczaj podczas takich kalkulacji nie bierzemy pod uwagę konieczności zakupu dodatkowych części oraz narzędzi, które są niezbędne do uruchomienia klimatyzacji. Na liście potrzebnych przedmiotów – oprócz wiertarki, odpowiednich wierteł i drabiny – znajduje się m.in. pompa próżniowa, zegary manometryczne, wężyki, zawory serwisowe, klucze dynamometryczne, nóż kołowy do miedzianych rur, gratownik, kielicharka, miedziane rurki, a także czynnik chłodniczy (który jest substancją szkodliwą dla zdrowia i środowiska). Nawet osoby zajmujące się majsterkowaniem rzadko dysponują wszystkimi powyższymi elementami i chociaż ich koszt nie jest wyższy od wynajmu fachowców, warto zwrócić uwagę na istotne wady samodzielnego montowania klimatyzacji.

„Chytry dwa razy traci”

To popularne porzekadło doskonale obrazuje powody, dla których najlepiej wynająć specjalistów. Aby klimatyzacja działała potrzeba nie tylko dopasować wszystkie elementy instalacji i połączyć je w sposób uniemożliwiający wycieki, ale również zadbać o bezpieczne wypełnienie układu czynnikiem chłodzącym. Ciśnienie oraz integralność przewodów jest tutaj kwestią kluczową ze względu na szkodliwą naturę czynnika chłodzącego. Oznacza to, że wszelkie szkody spowodowane przez samodzielnie zainstalowaną klimatyzację staną się odpowiedzialnością osoby montującej. Nieprawidłowe obchodzenie się z substancjami groźnymi dla zdrowia i środowiska pociągnie za sobą grzywny oraz konieczność naprawy lub demontażu instalacji. Dodatkowo producent nie obejmie gwarancją urządzenia, które zostało zamontowane samodzielnie, co wyklucza bezpłatne serwisowanie w przypadku usterek. W efekcie naprawy lub ponowny montaż takiej klimatyzacji mogą wygenerować znacznie wyższe wydatki niż w przypadku urządzenia zamontowanego przez specjalistów.

Fachowiec wart swojej ceny

Klimatyzacja Warszawa oferuje sprawne, szybkie i co najważniejsze bezpieczne uruchomienie systemu w dowolnym miejscu. Dzięki atestom, dyplomom szkoleń oraz wieloletniemu doświadczeniu specjaliści zapewniają, że klimatyzacja zostanie zamontowana zgodnie z obowiązującymi normami, a klienci będą mogli powoływać się na gwarancję w przypadku jakichkolwiek usterek. Co więcej, fachowcy zadbają o montaż dodatkowych elementów, takich jak system odprowadzania skroplin w miejscach, gdy może dojść do uszkodzenia elewacji.