Czy karta płatnicza może być dokumentem tożsamości?

Czy karta płatnicza może być dokumentem tożsamości?

Czy karta płatnicza może być traktowana jako dokument tożsamości? Czy kasjer albo kelner może poprosić o okazanie dokumentu tożsamości podczas płacenia kartą? I dlaczego zawsze warto zastrzec kartę w przypadku jej zgubienia lub kradzieży? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • czy zgodnie z polskim prawem karta płatnicza może być traktowana jako dokument tożsamości,
  • czy płacąc kartą w sklepie albo restauracji, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty,
  • dlaczego zastrzeżenie karty w przypadku jej kradzieży lub zgubienia jest tak istotne.

Dla wielu Polaków karty są obecnie głównym środkiem płatniczym, wykorzystywanym częściej niż gotówka, a dodatkowo o wiele wygodniejszym. W odróżnieniu od portfela kartę płatniczą można bezpiecznie nosić nawet w niewielkiej kieszeni. Warto więc wiedzieć, jak status prawny kart płatniczych i zasady posługiwania się nimi regulują polskie przepisy.

Karta bankowa jako dokument tożsamości? Nie w Polsce

Do podstawowych danych znajdujących się na karcie płatniczej zalicza się m.in. jej unikalny 16-cyfrowy numer, data ważności oraz imię i nazwisko posiadacza. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że naniesione na kartę w trwały, wyraźny sposób dane personalne są wystarczające, by traktować kartę bankową jako dokument tożsamości. Tak jednak nie jest. Na kartach nie ma bowiem zdjęcia jej posiadacza ani innych danych pozwalających potwierdzić tożsamość. Zawsze może się również zdarzyć, że ktoś wszedł w posiadanie karty nieuczciwie i posługuje się nią w nieuprawniony sposób. Dlatego np. w urzędach, szpitalach, ubezpieczalniach, instytucjach finansowych i innych miejscach, w których niekiedy trzeba jednoznacznie potwierdzić swoją tożsamość, karta płatnicza nie będzie uznawana za dokument.

Jak informują oficjalne witryny rządowe, w przypadku obywateli Polski jedynymi powszechnie uznawanymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowód osobisty oraz paszport.

Karta płatnicza – dokument może przydać się przy płatnościach

W codziennym życiu często bywa tak, że bliskie osoby czasami „pożyczają” sobie kartę, aby np. zapłacić nią za zakupy. Sęk w tym, że takie działanie jest niezgodne z zapisami regulaminów użytkowania kart płatniczych przygotowywanych przez banki. Znajduje się w nich zapis, że kartę może użytkować tylko jej faktyczny posiadacz, czyli osoba, której imię i nazwisko jest wytłoczone na plastiku.

W praktyce bywa z tym jednak różnie – rodzice niekiedy przekazują swoje karty dzieciom, wzajemnie korzystają z nich również małżonkowie. Problem pojawia się wtedy, gdy sprzedawca w sklepie lub kelner w restauracji przy dokonywaniu płatności zażąda od klienta potwierdzenia jego tożsamości. Może to zrobić na mocy ustawy o usługach płatniczych. Jeśli dane na karcie nie zgadzają się z danymi np. z dowodu osobistego, sprzedawca czy kasjer ma prawo odmówić sfinalizowania transakcji, a w razie podejrzenia popełnienia przestępstwa, wezwać policję.

Uwaga! Sprawdzając tożsamość użytkownika karty, sprzedawca ma obowiązek zachować wszelkie procedury bezpieczeństwa, czyli nie może np. gromadzić danych klienta albo przekazywać ich osobom nieuprawnionym.

Kradzież lub zguba? Kartę płatniczą należy zastrzec!

Choć karta płatnicza nie jest oficjalnym, uznawanym urzędowo dokumentem tożsamości, to jednak należy dbać o jej bezpieczeństwo. W sytuacji, gdy przytrafi się nam jej kradzież lub zgubienie, kluczowe jest natychmiastowe zastrzeżenie karty, tak aby nikt nie mógł za jej pomocą wypłacać pieniędzy z bankomatu, płacić zbliżeniowo czy przez internet. Szybko i wygodnie można to zrobić przez system Zastrzegam.pl, który działa pod całodobowym numerem telefonu (+48) 828 828 828. Operatorem systemu jest Związek Banków Polskich, jest on dostępny 24 godziny na dobę (również w niedziele i święta), nie wymaga dostępu do internetu. Jego działanie jest oparte na innowacyjnej technologii rozpoznawania mowy – po wybraniu numeru system pyta o sprawę, z którą dzwonimy, a następnie przekierowuje do właściwej infolinii banku, gdzie można zastrzec kartę.

Dzięki kartom bankowym codzienne płatności są bez wątpienia szybsze, wygodniejsze i dużo bezpieczniejsze. Warto jednak znać podstawowe informacje na temat statusu prawnego kart płatniczych, ich zasad użycia czy zastrzegania, tak aby być gotowym na każdą ewentualność.