Zasady działania systemu VAT dla sprzedawców na platformie Amazon – co musisz wiedzieć?

Zasady działania systemu VAT dla sprzedawców na platformie Amazon – co musisz wiedzieć?

Pojawienie się giganta e-commerce w Polsce przyspieszyło rozwój handlu internetowego i dało impuls do powstawania nowych biznesów. Amazon to doskonałe miejsce dla przedsiębiorców, którzy chcą rozszerzać swoje zasięgi i sprzedawać produkty do innych państw UE. Chcesz mieć swój udział w ogromnym rynku i stale pozyskiwać zagranicznych klientów? Sprawdź w pierwszej kolejności, jakie wymagania stawia przed Tobą księgowość! Poznaj zasady ewidencji VAT i dowiedz się, jak znaleźć profesjonalne usługi księgowe w Twojej okolicy!

Czym jest VAT OSS?

Sprzedajesz towary osobom fizycznym na terytorium pozostałych państw członkowskich UE? Dążysz do ujednolicenia systemu rozliczania podatku VAT i uproszczenia księgowości Amazon? Wprowadzony niedawno VAT OSS – One Stop Shop jest rozwiązaniem księgowym, które może Ci w tym pomóc. Umożliwia eliminację rozproszenia i ograniczenie kalkulacji podatkowych do administracji skarbowej jednego państwa członkowskiego.

Jak działa VAT OSS? W tym systemie sprzedawca składa deklaracje w ramach jurysdykcji własnego kraju. Następnie to organy państwowe zajmują się przekazywaniem części należnej daniny VAT do tego państwa UE, gdzie nastąpiła konsumpcja (zakup towaru). Zewnętrzne usługi księgowe można więc ograniczyć do ewidencji, kalkulacji i raportowania w ramach jednego środowiska legislacyjnego.

Kiedy rejestracja do VAT jest obowiązkowa?

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach masz obowiązek rozliczania podatku VAT? Księgowość Amazon w obszarze daniny od towarów i usług staje się konieczna dla firm realizujących następujące procesy:

  • magazynowanie produktów na terenie państw członkowskich UE celem ich wysyłki do klienta końcowego,

  • import towarów pochodzących spoza UE,

  • eksportowanie przedmiotów do krajów trzecich i związana z tym księgowość,

  • prowadzenie sprzedaży dóbr i usług poza obszarem swojej rezydencji podatkowej.

Usługi księgowe Amazon koncentrują się na pomocy przedsiębiorcom w procedurach rozliczeniowych i dotrzymywaniu terminów płatności. Mieszkasz w Oleśnicy? Sprawdź ofertę biura Inito, które specjalizuje się we wspieraniu firm z branży e-commerce.

Jak rozliczać sprzedaż na platformie Amazon w UE?

Jak rzetelnie prowadzić księgowość, aby uniknąć problemów formalnych? W 2021 roku pojęcie „sprzedaży wysyłkowej” zastąpiono terminem WSTO, który oznacza Wewnątrzwspólnotową Sprzedaż Towarów na Odległość. Przy sprzedaży na Amazon mogą wystąpić dwie sytuacje:

  • dokonanie transakcji nieprzekraczających ustalonych limitów WSTO – rozliczenia następują po stawkach państwa, gdzie masz zarejestrowaną działalność,

  • przekroczenie górnej kwoty limitu – przejście na opodatkowanie po stawkach VAT kraju nabywcy i rozliczenie lokalne w ramach systemu VAT OSS.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozliczeniach, idealną opcją są zewnętrzne usługi księgowe. Oleśnica to miejsce, skąd prowadzisz swoją działalność? Skorzystaj z oferty biura Inito, które skupia się na kompleksowej pomocy przedsiębiorcom w zakresie wypełniania deklaracji kwartalnych VIU-DO i kalkulacji poprawnej wysokości zobowiązania. Wejdź na stronę www.inito.pl. Dokonaj optymalizacji księgowości Amazon i dostosuj procedury do specyfiki Twojego biznesu.