Załatwianie formalności związanych z budową domu jednorodzinnego – krok po kroku

Załatwianie formalności związanych z budową domu jednorodzinnego – krok po kroku

Zanim wbijesz przysłowiową pierwszą łopatę na terenie swojej inwestycji, czeka Cię szereg formalności. Bez nich niemożliwa byłaby realizacja przedsięwzięcia zgodnie z prawem. Pamiętaj przy tym, że niekiedy mogą one zająć nawet kilka lub kilkanaście miesięcy – stąd warto przeznaczyć na nie odpowiednią ilość czasu. Jak krok po kroku przejść całą procedurę formalną przed rozpoczęciem budowy?

Uzyskaj dokumenty z MPZP lub WZ

Pierwszą z formalności przed zainaugurowaniem robót jest uzyskanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dowiesz się z nich, jaki projekt domu można zrealizować na posiadanej działce. Jeśli w gminie nie uchwalono MPZP, musisz wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Pamiętaj, że urzędnicy teoretycznie mają dwa miesiące na jej wydanie; w praktyce może to jednak trwać nawet pół roku. To także dobry moment na zamówienie u geodety mapy do celów projektowych, na którą czeka się od 1 do 8 tygodni.

Zdobądź warunki techniczne dostawy mediów

Uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów to zapewnienie, że możliwe będzie doprowadzenie do działki prądu, wody, kanalizacji czy gazu. W celu otrzymania takich dokumentów musisz udać się do lokalnego zakładu energetycznego, gazowniczego czy wodno-kanalizacyjnego, gdzie złożysz stosowny wniosek. Podobnie wygląda kwestia dojazdu do posesji. Sprawdź, kto jest zarządcą drogi sąsiadującej z Twoją nieruchomością oraz wystąp o wydanie oświadczenia o połączeniu działki z drogą publiczną.

Wybierz odpowiedni projekt domu

Kolejnym niezwykle istotnym krokiem jest zakup projektu. szeroka oferta projektów domów zaprezentowana jest na stronie https://projekty.muratordom.pl. Możesz zdecydować się na wersję parterową, z poddaszem lub piętrową o zróżnicowanym metrażu – dopasowanym do Twoich możliwości finansowych i preferencji przyszłych mieszkańców. Pamiętaj, by podczas przeglądania projektów domów mieć na uwadze zapisy MPZP lub dostosować się do uzyskanej WZ-ki. Sprawdź również, czy wybrany dom zmieści się na Twojej działce, a jego układ będzie prawidłowo dobrany do jej orientacji względem stron świata.

Zleć adaptację gotowego projektu

Po zakupie gotowego projektu zgłoś się do architekta, który dokona jego adaptacji. Czynność ta polega na dostosowaniu koncepcji do lokalnych warunków terenu – strefy wiatrowej, śniegowej i przemarzania czy ułożenia w stosunku do kierunków świata. Specjalista podczas adaptacji wrysuje obrys budynku na mapę do celów projektowych. Na życzenie inwestorów może on również dokonać pewnych modyfikacji, takich jak chociażby zmiana położenia ścian działowych czy kąta nachylenia dachu.

Przygotuj wniosek o pozwolenie na budowę bądź zgłoś zamiar prowadzenia budowy

Masz już w ręce wyżej wymienione dokumenty? Nadszedł czas na złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę bądź zgłoszenie zamiaru prowadzenia robót budowlanych. Musisz jeszcze wypełnić oświadczenie o prawie do dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane oraz załączyć niezbędne oświadczenia projektanta. Następnie pozostaje Ci uzbroić się w cierpliwość – czas rozpatrzenia wniosku o pozwolenie wynosi zazwyczaj do 65 dni. Gdy otrzymasz pozytywną decyzję, nie zapomnij także o zawiadomieniu powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac.

Budowa domu to inwestycja, która wiąże się z szeregiem formalności. Choć są one dość skomplikowane i czasochłonne, bez nich niemożliwe byłoby legalne prowadzenie przedsięwzięcia. Nie wiesz, jak się za nie zabrać? Nawiąż współpracę z doświadczonym architektem, który pomoże Ci krok po kroku przeprowadzić niezbędną procedurę.

Zdjęcie główne: Projekt domu A105 – Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska

Zdjęcie w treści: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl