Stół do małej jadalni

Stół do małej jadalni

Niewielkich rozmiarów jadalnia i kuchnia to niezwykle urokliwe miejsce, które warto rozsądnie zagospodarować, by nie utracić cennej przestrzeni, a jednocześnie stworzyć niepowtarzalny klimat. Ważnym – o ile nie najważniejszym elementem wyposażenia jest tu stół, przy którym spotykają się domownicy przy wspólnych posiłkach. Zanim wybierzemy ten najlepszy, idealny model, warto sprawdzić, co proponują kreatorzy nowoczesnego designu.

mały stół w jadalni

Wyposażenie małej jadalni jest nie lada wyzwaniem dla osób, które pragną w pełni wykorzystać domową przestrzeń. Na rynku jest obecnie wiele modeli stołów, stworzonych z myślą o niewielkich powierzchniach. Są to innowacyjne propozycje, z wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Do najpowszechniej spotykanych wariantów należą stoły kwadratowe i prostokątne, często z możliwością rozkładania. Blaty mają standardowe rozmiary, takie jak 80 x 80 centymetrów lub 100 x 60 centymetrów, choć pojawiają się też designerskie modele o rozmiarze 80 x 60 centymetrów czy 120 x 75 centymetrów. Aby zaoszczędzić miejsce, stoły te mają pionowe nóżki, które nie wychodzą poza obwód blatu.

Innowacyjnym rozwiązaniem są stoły rozkładane, stworzone z myślą o wielu użytkownikach, a w szczególności rodzinach. Blaty są tu opuszczane po bokach lub zsuwane do środka, a w razie potrzeby powierzchnię roboczą można powiększyć dwukrotnie, co ma ogromne znaczenie, gdy organizujemy imprezę okolicznościową, obiad lub spotkanie. Alternatywą dla tego typu stołów są blaty montowane bezpośrednio na ścianie i wyciągane doraźnie.

Idealny stół do jadalni to taki, który poza komfortowym blatem posiada dodatkową przestrzeń na różne domowe drobiazgi, akcesoria kuchenne lub sztućce. Sprawdzą się tu takie elementy jak szuflady i półki, ulokowane bezpośrednio pod blatem, gdzie nie przeszkadzają osobom siedzącym, a zarazem są estetyczne i funkcjonalne. Na koniec warto zastanowić się nad materiałem naszego wymarzonego stolika – w ofercie są różnego rodzaju wykończenia, od nowoczesnej płyty MDF, przez szkło hartowane, po lite drewno dębowe.