Bez zmian popyt na magazyny największy jest w Warszawie i na Górnym Śląsku, ale popularność zyskują też inne lokalizacje. Do niedawna cieszyły się one małym zainteresowaniem, dzisiaj popyt na nie zdecydowanie wzrósł – jak na przykład na magazyny do wynajęcia w Gdyni, Szczecinie czy Rzeszowie albo Zielonej Górze.
Rekordowy rok 2021 i prognozy na 2022
Po rekordowym 2021 roku w branży magazynowej trudno prognozować, jaki będzie rok 2022. Z pewnością pandemia oraz inwazja Rosji na Ukrainę są czynnikami, które utrudniają przewidywania. Wśród trendów widać rosnące zainteresowanie rozwiązaniami nowoczesnymi i ekologicznymi, obiektami budowanymi na życzenie, a także magazynami w mniej popularnych regionach – jak magazyny w Gdyni czy Toruniu.
Nie tylko Warszawa i Górny Śląsk
W 2021 roku popyt na magazyny sięgnął rekordowego poziomu, znacznie zmniejszyła się też liczba pustostanów w całej Polsce. Powoli trudno znaleźć wolną powierzchnię. Duża część nowego popytu dotyczy największych rynków – Warszawy i Górnego Śląska. Dużą popularność odnotowuje także Wrocław, Polska Centralna na czele z Łodzią czy Poznań, rośnie zainteresowanie Trójmiastem – magazyny i hale produkcyjne w Gdyni czy w okolicy Gdańska i Sopotu są w cenie.
Duży popyt na magazyny w całej Polsce
Polska jest ważnym rynkiem w branży magazynowej. Mimo bardzo trudnej sytuacji gospodarczej, polski rynek magazynowy w ubiegłym roku odnotował znowu wynik rekordowy. Polska cały czas utrzymuje się na szczycie wśród najbardziej aktywnych rynków w Europie.
Zarówno pandemia, jak i wojna w Ukrainie wpływają jednak na ten rynek. Na ten moment rośnie zainteresowanie magazynami zarówno przy wschodniej granicy, gdyż ukraińskie firmy przenoszą się do Polski, jak i zachodniej – jak powierzchnie magazynowe w Gdyni czy w Gdańsku.
Co ciekawe, w Trójmieście odnotowuje się wyjątkowo wysokie wyniki. Magazyny w Gdańsku lub Gdyni to jedne z najbardziej atrakcyjnych wyborów dla firm logistycznych. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka, korzystna lokalizacja i nowoczesna infrastruktura biznesowa przyciągają deweloperów magazynowych. Ci z kolei w końcu dostrzegli i docenili potencjał tego regionu, który aktualnie jest wykorzystywany. Zaletą jest też przecięcie się w tym miejscu najważniejszych paneuropejskich korytarzy transportowych.
Które sektory prowadzą do rozwoju rynku magazynów?
Aktywność deweloperów nie słabnie w całym kraju, a struktura sektorowa popytu jest raczej niezmienna. Dominują tu m.in. sieci handlowe, firmy kurierskie czy operatorzy logistyczni. Uwagę zwraca także aktywność ze strony branży spożywczej i FMCG.