Ładowarki kołowe – niezbędne w branży budowlanej

Ładowarki kołowe – niezbędne w branży budowlanej

Ładowarki kołowe to profesjonalny sprzęt, bez którego nie obejdzie się branża budowlana. Dzięki tym maszynom możliwe jest dokonywanie załadunku i rozładunku rozmaitych materiałów, choć nie tylko. Ładowarki sprawdzają się również do transportu na niewielkie odległości ciężkich i dużych ładunków. Na jakiej zasadzie działają, jakie uprawnienia są niezbędne do ich prowadzenia i dlaczego warto postawić na wynajem zamiast kupno na własność? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest ładowarka kołowa?

Ładowarka kołowa to maszyna budowlana stanowiąca podtyp ładowarek łyżkowych. Jej podstawę, a zarazem najważniejszy element, stanowi ciągnik kołowy, do którego zostaje przymocowana odpowiednio dobrana łyżka.

Wśród ładowarek kołowych wymienia się dwa główne typy:

  • Przegubowe, które należą do najpopularniejszych modeli. Posiadają dwuczęściowe podłoże połączone przegubem.
  • Nieprzegubowe o jednoczęściowym podłożu oraz skrętnych kołach.

Zasada działania ładowarki kołowej na przykładzie modelu VOLVO L-30

Ładowarka VOLVO L-30 to sprzęt niezwykle wydajny i gwarantujący bezpieczną oraz komfortową pracę operatora, nawet podczas intensywnej eksploatacji. Model ten cechuje się wszechstronnością pod względem możliwości zastosowania.

Łyżka o pojemności 1 metra sześciennego oraz udźwig na poziomie 1800 kg to gwarancja sprawnego i bezproblemowego przenoszenia rozmaitych ładunków. Ta ładowarka kołowa została wyposażona w systemy, które zapewniają łatwość sterowania – również dla osób niemających doświadczenia z takim sprzętem. Nowoczesny układ hydrauliczny oraz wysokiej jakości osprzęt odpowiadają za płynną pracę ładowarki w każdych warunkach.

Zastosowanie ładowarki kołowej

Ładowarki kołowe znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, m.in. w rolnictwie, jednak najczęściej widujemy je na placach budowy. Ze względu na stosunkowo niewielkie gabaryty i łatwość operowania tym sprzętem sprawdzają się one również w pomieszczeniach.

Z ładowarki kołowej korzysta się podczas prowadzenia prac naziemnych. Łyżka pozwala na załadunek urobku, a następnie jego transport na niewielką odległość.

Wymagane uprawnienia

Do pracy jako operator ładowarki nie jest niezbędne prawo jazdy, o ile zadania będą realizowane na miejscu, bez konieczności przemieszczania się po drogach publicznych. Poza tym kandydat musi mieć ukończone 18 lat oraz minimum podstawowe wykształcenie.

Niezbędne jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego, które informuje o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowisku operatora ładowarki.

Kolejnym krokiem jest przystąpienie do kursu, który kończy się egzaminem, a pozytywny wynik pozwala na zdobycie niezbędnych uprawnień. W przypadku ładowarek uprawnienia dzieli się na klasy, z których najpopularniejsze są dwie:

  • klasa III – pozwala na obsługę ładowarek o masie całkowitej wynoszącej maksymalnie 20 ton,
  • klasa I – pozwala na obsługę
  • wszystkich typów ładowarek.

Zakup a wypożyczenie ładowarki kołowej – co lepiej się opłaca?

Ceny używanych ładowarek kołowych rozpoczynają się od około 50 tysięcy złotych. Za nowy sprzęt wysokiej klasy trzeba zapłacić znacznie więcej, nawet kilkaset tysięcy złotych. Wypożyczalnia ładowarek kołowych Renta posiada w swojej ofercie sprzęt na wynajem. Omawiany wcześniej model ładowarki kołowej można wypożyczyć w kwocie 794 złotych netto za dobę wynajmu. Biorąc pod uwagę zaplanowane do wykonania prace, zarówno jednorazowe zadania, jak i użytkowanie przez cały okres prowadzenia danej realizacji, to zdecydowanie niższy koszt niż zakup sprzętu na własność.

Zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm wynajem oznacza oszczędności, brak problemów z transportem, przechowywaniem, zabezpieczeniem czy też koniecznością przeprowadzania okresowych przeglądów. Te kwestie pozostają bowiem po stronie wypożyczalni. Odbiorcy mogą zaś korzystać ze sprzętu profesjonalnego, sprawdzonego, renomowanej marki.

Wynajem dla każdego

Wystarczy zdobyć uprawnienia na ładowarki kołowe, wybrać profesjonalny sprzęt w wypożyczalni narzędzi i urządzeń budowlanych, aby zacząć sprawnie realizować prace budowlane. To świetne rozwiązanie dla osób samodzielnie podejmujących budowę domu, jak i dla firm na co dzień działających w branży budowlanej.