Koła poliuretanowe – pomocnicy, którym warto zaufać

Koła poliuretanowe – pomocnicy, którym warto zaufać

Jak pokazała historia techniki, koła znalazły sobie wiele zastosowań i stały się nieodzownymi elementami wielu urządzeń i sprzętów, które na co dzień ułatwiają nam życie. Jednak najpopularniejsze pozostają wciąż koła transportowe – czyli te, dzięki którym można nadać mobilność specjalnym konstrukcjom, służącym do przewozu konkretnych ładunków.

Jednak sama obecność kół to jeszcze nie wszystko – konkretne modele trzeba dobierać bardzo rozważnie – tak, żeby były w stanie optymalnie pracować w określonych warunkach. W tej kwestii czasem warto zaufać osiągnięciom innych gałęzi nauki.

Dlaczego warto inwestować w koła poliuretanowe?

Każde koło transportowe, wykonując swoją pracę, nieustannie obraca się wokół własnej osi – a wówczas może wpadać w drgania, które mogą obniżać jakość jazdy. To jeden z powodów, dla których na koła zaczęto nakładać opony – czyli gumowe dętki wypełnione powietrzem, które są w stanie pochłaniać drgania i tym samym nadają płynność całemu ruchowi pojazdu. Opony okazały swoją przydatność również w tym, by koło lepiej trzymało się drogi, sprawniej poruszało się po nieutwardzonej drodze – dlatego opony nie wychodzą z użytku, gdy chodzi między innymi o samochody czy inne środki transportu, służącego do przewożenia ludzi. Jednak gdy mowa o wózkach transportowych, poruszających się głównie po posadzkach hal przemysłowych – tu pojawia się sylwetka innego lidera.

Najmniejsze opony mają konkurencję w postaci kół poliuretanowych – czyli wykonanych częściowo z substancji, którą nazywa się „sztucznym kauczukiem”. Poliuretan to syntetyk, który wykazuje wszystkie zalety gumy, a ma też kilka własnych. Niewiele rzeczy jest w stanie pokrzyżować mu szyki – jest odporny zarówno na rozmaite czynniki atmosferyczne, jak też wpływ chemikaliów czy próby zadawania mu mechanicznych uszkodzeń. Nie wpływają na niego ani skrajne temperatury, ani deszcz, ani rozpuszczalniki. Oprze się uderzeniom – i jest też bardzo odporny na ścieranie. Powłoka z takiej substancji sprawia, że koło może przejechać naprawdę setki kilometrów, zanim dadzą się na nim zauważyć ślady zużycia.

Koła poliuretanowe mają tę przewagę nad innymi, że w razie potrzeby można je odnowić – oblać nową porcją poliuretanu, jeśli stara pościerała się wskutek długiej i intensywnej eksploatacji. Koło tego rodzaju to zatem inwestycja na lata – to zdobycie pomocnika, który nieprędko będzie potrzebować wytchnienia od pracy, a w razie potrzeby odnowi się do stanu wyjściowego. To zarazem bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba wówczas wymieniać całego koła, tylko uzupełnić część jego konstrukcji.

Artykuł powstał we współpracy z: POLIURETANY CZANIEC.