Schładzanie powietrza to proces, bez którego silnik samochodu nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. We współczesnych pojazdach funkcję tę pełni nie tylko standardowa chłodnica, ale również intercooler. Awaria urządzenia wpływa na drastyczne pogorszenie wydajności silnika. W dzisiejszym artykule przedstawiamy, jakie objawy mogą świadczyć o problemach z intercoolerem.
Czym jest intercooler i jaką funkcję pełni?
Intercooler to inaczej chłodnica powietrza doładowującego. Jeszcze na początku XXI wieku jedynie nieliczne samochody były wyposażone w ten element, jednak obecnie posiada go znaczny odsetek pojazdów. Rolą intercoolera jest chłodzenie powietrza wydostającego się ze sprężarki, zanim trafi do cylindrów silnika. Pełni on identyczną funkcję co klasyczna chłodnica samochodowa. Intercooler jest w stanie schłodzić sprężone powietrze aż o 40 stopni Celsjusza. Przekłada się to na około 20-procentowy wzrost mocy silnika.
Najczęściej występujące awarie intercoolera
Intercooler znajduje się tuż za przednim zderzakiem. To niefortunne położenie, ponieważ jest przez to narażony na uszkodzenia mechaniczne. Intercooler cechuje większa odporność niż w przypadku standardowej chłodnicy, jednak uderzające kamienie lub bryłki lodu zimą mogą doprowadzić do jego zniszczenia. Jego nieszczelność wpływa na obniżenie ilości przepływającego powietrza. Skutkiem jest zakłócenie procesu spalania mieszanki paliwowo-powietrznej, co odbija się negatywnie na pracy jednostki napędowej. Czasem zdarza się również, że nieszczelny intercooler to następstwo znacznego przekroczenia ciśnienia w układzie doładowania.
Mniej poważnym, lecz równie często występującym problemem, jest zatkanie się urządzenia przez mieszankę oleju i zanieczyszczeń z zewnątrz. Lepka substancja uniemożliwia swobodny przepływ powietrza, przez co chłodnica nie pracuje na maksimum swoich możliwości. Aby uniknąć nagromadzenia się zanieczyszczonego oleju w intercoolerze, warto czyścić go co ok. 200 tys. przejechanych kilometrów.
Uszkodzony intercooler – objawy
Nieszczelny intercooler można rozpoznać po widocznym spadku mocy silnika pojazdu. Zazwyczaj nie jest to jedyny objaw, jaki można zaobserwować. Mniejszej mocy samochodu często towarzyszy charakterystyczny dym wydobywający się z rury wydechowej oraz zwiększone zużycie paliwa. Nieszczelny intercooler nie jest w stanie dostarczyć mieszance paliwowo-powietrznej wystarczającej ilości tlenu, co przekłada się na spadek mocy. Niedobór pierwiastka ma również bezpośredni wpływ na proces spalania. Wynikiem tego jest wzmożone zużycie paliwa, które następnie nie zostaje w pełni spalone, czego efekt widać pod postacią nienaturalnego dymu emitowanego z układu wydechowego.
Występowanie wszystkich trzech objawów powinno nakierować nas na ewentualne problemy z intercoolerem. Zignorowanie niepokojących znaków i użytkowanie pojazdu przy zniszczonej chłodnicy może doprowadzić do awarii turbosprężarki. Urządzenie próbując skompensować brak wystarczającej ilości powietrza, niebezpiecznie zwiększa ciśnienie przepływającego gazu, co skutkuje jego nieodwracalnym uszkodzeniem.
Jak sprawdzić, czy intercooler jest sprawny?
Uszkodzony intercooler nie jest prosty do zdiagnozowania. Występowanie wspomnianych wcześniej objawów może naprowadzić nas na ewentualne problemy z urządzeniem, a nie zawsze jest gwarantem występowania podejrzewanej awarii. Aby skontrolować, w jakim stanie jest intercooler w naszym samochodzie, należy przeprowadzić dokładne oględziny. Początkowo powinno sprawdzić się stan zewnętrzny chłodnicy oraz przewodów doprowadzających i odprowadzających powietrze. Jeśli na pierwszy rzut oka nie widać żadnych anomalii, należy rozebrać urządzenie i sprawdzić jego poszczególne części. Ocena stanu intercoolera nie jest prosta dla przeciętnego kierowcy, dlatego w tej kwestii zasięgnąć opinii wyspecjalizowanego mechanika.
W asortymencie sklepu motoryzacyjnego nocar.pl znajdziesz intercoolery do wielu modeli samochodów od sprawdzonych producentów oraz chemię samochodową, która pomoże Ci zadbać o dobry stan całego układu doładowania.
Źródło zdjęć: shutterstock.com