Jak przygotować paletę do transportu?

Jak przygotować paletę do transportu?

Palety niezwykle pomagają w transporcie towarów o dużych gabarytach i dużej wadze, a także przewożeniu dużych ilości mniejszych przedmiotów o standaryzowanych rozmiarach. Ułożenie towaru na palecie pozwala na jego doskonałe zabezpieczenie, a także niezwykle przyspiesza jego załadunek i rozładunek. Zarówno przewoźnikom, jak i nadawcom oraz odbiorcom zależy na bezpieczeństwie przesyłki i czasie. W jaki sposób należy przygotowywać palety towarów do transportu? W jaki sposób oszczędzać na transporcie przesyłek paletowych?

Wybór prawidłowej palety

Wspomniane przesyłki nie mogą odbywać się na przypadkowych paletach. Ich rozmiary i konstrukcja są ustandaryzowane, co pozwala lepiej organizować transport i gwarantuje bezpieczeństwo towaru. Firmy kurierskie realizują przewozy na ściśle określonych rozmiarach palet, do których należą:

  • Europalety 120 x 80 cm
  • Palety przemysłowe 120 x 100 cm
  • Półpalety 80 x 60 cm

Maksymalna waga przesyłki na dwóch pierwszych typach palet wynosi 1200 kg. W przypadku półpalety waga przesyłki nie może przekroczyć 400 kg. W kalkulacji trzeba uwzględnić wagę samej palety, która wynosi około 25 kg. Przygotowując towar do wysyłki należy również przypilnować jego wysokości. Każda firma kurierska, transportująca palety sama określa ich wysokość – zwykle jest to 180, 210 lub 220 cm wraz z paletą. Co bardzo istotne, towar znajdujący się na palecie nie może wykraczać poza jej obrys. W przeciwnym razie kurier ma pełne prawo nie odebrać przesyłki od nadawcy. Takie ograniczenia nie oznaczają oczywiście, że przewoźnicy nie podejmują się przesyłki jeszcze większych, lub niestandardowych przedmiotów, ale planując takie zlecenie, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z przewoźnikiem, który wykona indywidualną analizę.

Prawidłowe ułożenie towaru na palecie

Zasada, wedle której towar ułożony na palecie nie może wystawać poza jej obrys, aby nie uszkodzić sąsiednich przesyłek, nie jest jedynym wyznacznikiem prawidłowego układania towaru na palecie. Z punktu widzenia bezpiecznego przewozu ogromne znaczenie ma punkt ciężkości przesyłki, który powinien być usytuowany na środku palety, co zapobiegnie jej przechyłowy. W przypadku przesyłek zbiorczych poszczególne elementy muszą zatem być ułożone równomiernie.

Zabezpieczenie przesyłki paletowej

Towar znajdujący się na palecie musi pozostawać nieruchomy. Po jego ułożeniu przychodzi więc czas na zabezpieczenie. W tym celu stosuje się popularną folię stretch, jak również taśmy spinające. Na wierzchu przesyłki układa się tekturowy bądź drewniany blat, który zabezpiecza ją od góry. Ta ostatnia warstwa również wymaga dodatkowego zabezpieczenia folią stretch. Całość zabezpieczenia powinna obejmować nie tylko towar, ale również samą paletę w taki sposób, aby cała przesyłka stanowiła integralną całość. Folię stretch można związać na narożnikach i krawędziach palety.

Swobodny dostęp kuriera do palety

W przypadku standardowej usługi zarówno rozładunek, jaki załadunek towaru nie należą do obowiązków kuriera. Przewoźnik musi jedynie dostarczyć przesyłkę paletową we wskazane miejsce, a wcześniej odebrać ją z podanego adresu. Oznacza to w praktyce, że przesyłka paletowa powinna być ustawiona w miejscu umożliwiającym swobodny wjazd autem kuriera i szybki załadunek palety przy pomocy wózka i windy. Kurier nie zabierze przesyłki paletowej z wnętrza budynku.

Transport paletowy jest bardzo wydajny kosztowo w porównaniu do indywidualnej wysyłki paczek. Jednak warto szukać rozwiązań, które pomogą jeszcze bardziej zredukować koszty. Jednym z nich jest platforma logistyczna Apaczka.pl stanowiąca kompleksowe wsparcie dla biznesu e-commerce oraz innych klientów biznesowych korzystających z usług kurierskich. Więcej na temat zalet korzystania z platformy można przeczytać pod adresem: https://www.apaczka.pl/palety-kurierem-transport-palet-pelny-zakres/.