Ile kosztuje wywołanie zdjęcia i jego oprawa w ramkę?

Ile kosztuje wywołanie zdjęcia i jego oprawa w ramkę?

Fotografowanie stało się zwykłą, codzienną czynnością, od kiedy pojawiły się telefony komórkowe ze wbudowanym aparatem. Coraz lepszej jakości sprzęt cyfrowy pozwala robić dobre zdjęcia nawet amatorom. Warto wybrać kilka szczególnie ważnych dla nas wspomnień i stworzyć domową galerię fotografii – jest to bardzo modny sposób na nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru. Oprawione zdjęcia nie tylko ładnie się prezentują, ale także pomagają stworzyć przyjazną atmosferę, ponieważ przywołują dobre wspomnienia.

Ile kosztuje wywołanie zdjęcia?

Zdjęcia można wywołać w wielu miejscach – u fotografa, w drukarni, ale także w specjalnych maszynach ustawionych, w niektórych dużych sklepach. Można też zamówić odbitki online. Koszt wydrukowania zdjęcia cyfrowego zależny jest od kilku czynników, takich jak:

  • format zdjęcia – im większa odbitka, tym droższa,
  • papier, na którym jest wywołana fotografia – może być błyszczący lub matowy oraz różnej grubości,
  • miejsce, w którym zdecydujemy się na wywołania zdjęcia.

Za najbardziej popularny wymiar zdjęcia (format 10 x 15) zapłacimy w granicach 0,30 – 0,50 zł za sztukę, mniejsza odbitka (9 x 13) to koszt około 0,25 – 0,40 zł, natomiast za większą (20 x 30) trzeba zapłacić około 3 zł. Jeżeli chcemy wywołać fotografię w formacie plakatowym, to należy przygotować się na wydatek od kliku do kilkunastu złotych. Cenę wywołanego zdjęcia podnosi grubość papieru – im grubszy, tym drożej. Nowością są zdjęcia eko, do których wywołania używa się ekologicznych farb na bazie wody (cena takiej odbitki to kilka złotych) oraz papieru z recyklingu.

Ramka na zdjęcie – od czego zależy jej cena?

Koszt ramy zależny jest od modelu, na który się zdecydujemy. Cena oprawy do zdjęcia zelży od:

  • materiału, z którego wykonano ramkę (najtańsze są płyty MDF, później plastik, drewno, aluminium, a najwięcej zapłacimy za drewno egzotyczne),
  • rozmiaru oraz szerokość profili – im mniejsza ramka tym tańsza,
  • ornamentacji – im bardziej skomplikowane i dekoracyjne krawędzie ramy, tym jej cena jest wyższa.

Wybierając ramkę do zdjęcia, należy zwrócić uwagę na warunki, jakie panują w pomieszczeniu, w którym zawiesimy naszą fotografię, Jeżeli chcemy np. ozdobić ścianę w łazience, to oprawy z płyty MDF oraz zwykłego drewna, mogą ulegać odkształcaniu pod wpływem wilgoci, dlatego w tego typu miejscach lepiej oprawiać zdjęcia w ramach aluminiowych, plastikowych lub z drewna egzotycznego. Drewniane ramki zachowają swój pierwotny wygląd w salonie, przedpokoju, biurze, sypialni czy pokoju dziecięcym.

Drewniane, tanie ramki na zdjęcia to dobry wybór, pod warunkiem, że są wysokiej jakości. W sklepie internetowym aluramy.pl możemy kupić drewniane oprawy w cenie od kilkunastu (ok. 10 – 15 zł) do kilkudziesięciu złotych (ok. 50 – 70 zł) – koszt zależny jest od wielkości ramy oraz profilu użytego do jej skonstruowania. Firma produkująca wspomniane ramy działa na polskim rynku już od 70 lat, a potwierdzeniem jej renomy i najwyższej jakości produktów są nagrody w licznych konkursach oraz zadowolenie klientów.

Jaką ramkę wybrać do oprawy fotografii?

Wybór ramki zależny jest od tematu fotografii oraz od tego, czy zamierzamy zawiesić na ścianie pojedyncze zdjęcie, czy całą galerię. Dla portretów oraz zdjęć uwieczniających ważne uroczystości, polecane są ciemne, proste ramki o nieco szerszych krawędziach – takie dzieła zwykle wywołujemy w dużych formatach i zawieszamy pojedynczo na ścianie (ewentualnie mogą obok siebie wisieć 2-3 tego typu fotografie), są one doskonałym dodatkiem do klasycznych wnętrz.

Z kolei dla stworzenia domowej galerii zdjęć najlepsze będą proste, tanie ramki na zdjęcia z drewna. Cechują się minimalizmem i prostotą, dlatego pasują do większości nowoczesnych wnętrz. Prosta, wąska krawędź ramki, w naturalnych jasnych barwach jest subtelną oprawą fotografii. Jeżeli umieścimy na ścianie kilka oprawionych w ten sposób zdjęć (w różnych formatach), to uzyskamy ciekawą kompozycję, która nie zdominuje wystroju całego pomieszczenia, ale będzie uzupełniać jego aranżację. Ramka drewniana w naturalnym lub białym kolorze polecana jest szczególnie do mieszkań w stylu skandynawskim, retro i rustykalnym. Dla aranżacji loftowych warto wybrać oprawy w naturalnym kolorze drewna, które przełamią nieco zimny charakter tego stylu i nadadzą mu trochę ciepła.

Drewniane ramki w ciekawych, intensywnych kolorach to najczęściej wybierany dodatek do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego. Kolor ramy powinien być dostosowany do tonacji zdjęcia. Takie kolorowe oprawy dobrze też komponują się w mieszkaniach w stylu boho, a złote i srebrne ramy (często bogato zdobione) to nieodzowny element aranżacji glamour.

Rozwój technologii umożliwił produkowanie tanich, ale nadal dobrej jakości drewnianych ramek na zdjęcia. Dzięki temu każdy może sobie pozwolić, by niewielkim kosztem uczynić swoje mieszkanie wyjątkowym miejscem, tętniącym życiem oraz ciepłą aurą, jaką wprowadzają zawieszone na ścianach fotografie.