Czym jest kwalifikacja pomieszczeń czystych?

Czym jest kwalifikacja pomieszczeń czystych?

W przemyśle niejednokrotnie konieczne jest zapewnienie maksymalnie czystego środowiska. Z tego powodu powstały tak zwane clean roomy. Nie można ich jednak po prostu zbudować – muszą one być poddawane regularnej, dokładnej kontroli.

  1. Czym są pomieszczenia czyste?
  2. Pomieszczenia czyste – na czym polega kwalifikacja pomieszczeń czystych?
  3. Kwalifikacja pomieszczenia czystego – gdzie znaleźć najlepsze usługi w tym zakresie?

Na czym dokładnie polega kwalifikacja pomieszczeń czystych i kiedy daną przestrzeń można uznać za pomieszczenie czyste? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym są pomieszczenia czyste?

Pomieszczenia czyste, czyli clean room to przestrzeń stworzona w sposób ograniczający wprowadzanie cząstek stałych, czy różnego rodzaju zanieczyszczeń. Z tego powodu już na etapie konstrukcji pomieszczenia czystego należy brać pod uwagę jego późniejsze zastosowanie. Z tego powodu istnieją różne przepisy regulujące proces budowy. Później konieczne jest wprowadzenie odpowiednich kontroli oraz staranny dobór przeszkolonego personelu, z jednoczesnym uwzględnieniem odpowiedniego wyposażenia. Przed wejściem do pomieszczenia czystego muszą pracować filtry HEPA, które sprawiają, że do wewnątrz pomieszczenia czystego nie dostaje się zanieczyszczenie z zewnątrz. Istotne jest także to, aby czyszczenie powierzchni pomieszczenia było łatwe. 

Pomieszczenia typu clean room są wykorzystywane w:

  • przemyśle spożywczym,
  • przemyśle farmaceutycznym,
  • szpitalach,
  • laboratoriach.

Używa się ich także podczas produkcji takich elementów, które wymagają wysokiej czystości dla dobrego funkcjonowania. Mogą to być na przykład półprzewodniki, układy scalone czy panele solarne. Są one także wykorzystywane podczas produkcji przedmiotów niebezpiecznych dla środowiska zewnętrznego.

Pomieszczenia czyste – na czym polega kwalifikacja pomieszczeń czystych?

W pomieszczeniach czystych muszą być spełnione określone warunki. Z tego powodu proponowane są usługi, pozwalające sprawdzić, czy dana przestrzeń wywiązuje się z konieczności spełnienia szeregu kryteriów. Nazywa się je kwalifikacjami. Polegają one na przeprowadzeniu testów, pozwalających stwierdzić, czy w pomieszczeniu czystym spełniane są określone wymagania, zgodne z normą ISO 14644. W trakcie testów badane są także klasy czystości powietrza. Kwalifikacje przeprowadzane są zazwyczaj dla danej klasy czystości pomieszczeń, ponieważ różnią się one wymaganiami.

Kwalifikacja pomieszczenia czystego – gdzie znaleźć najlepsze usługi w tym zakresie?

Usługi kwalifikacji pomieszczeń czystych znaleźć można na stronie bnt-sigma.pl. Proponowane są one zarówno jako testy okresowe, jak i badania dla nowo odbieranych lub modyfikowanych pomieszczeń. Wykonywana kwalifikacja jest dopasowywana do indywidualnych cech pomieszczenia. Firma zapewnia najwyższej jakości usługi, przeprowadzane przez profesjonalny zespół w korzystnej cenie. Zdecydowanie warto zajrzeć na stronę internetową firmy i zapoznać się z pełną ofertą w zakresie kwalifikacji pomieszczeń czystych, a w razie wątpliwości lub pytań – skontaktować się z pracownikami.xx`

Warto jest zdecydować się na usługi najwyżej jakości, ponieważ wyłącznie wtedy można mieć pewność, że będą one przede wszystkim wykonane tak, jak należy, a to bardzo istotne,, jeśli chodzi o tego typu usługi. Nie bez znaczenia jest oczywiście również fakt, jakie znaczenie mają tutaj specjaliści, a więc wykwalifikowana kadra, które podejmuje się takich zadań. Dlatego właśnie warto zdecydować się na firmy z doświadczeniem i odpowiednimi certyfikatami uprawniającymi.