Klienci indywidualni oraz biznesowi zdążyli się już przekonać, że w 2022 roku ceny paczek dość znacznie wzrosły. Składanie pojedynczych zamówień od czasu do czasu nie przekłada się co prawda na dużo wyższe koszty, ale przy regularnym nadawaniu zaczynają one stanowić zdecydowanie większe obciążenie dla budżetu. Skąd wzięły się te nieuniknione podwyżki? W jaki sposób nadawać paczki i palety taniej pomimo rosnących cen?
Dlaczego ceny przesyłek kurierskich wzrosły w 2022 roku?
Za zauważalnymi podwyżkami cen usług kurierskich w 2022 roku stoją dwa powody. Pierwszy z nich jest dobrze znany każdemu kierowcy, bo wiąże się z rosnącymi cenami paliwa. Nie jest przecież tajemnicą, że paczki i palety nadawane przez klientów firm kurierskich pokonują swoje trasy niemal wyłącznie transportem drogowym. Przewoźnicy, aby zapewnić sobie stabilne finansowanie, od dawna korzystają z tak zwanej opłaty paliwowej, która w cenie wysyłki jest zmiennym parametrem. Opłata paliwowa stanowi około 20% ceny usługi bez uwzględnienia ewentualnych opłat dodatkowych wynikających na przykład z wyższego ubezpieczenia przesyłki. Wartość opłaty paliwowej zmienia się w każdym miesiącu i bazuje na średnich miesięcznych cenach hurtowych oleju napędowego. Trudno winić przewoźników za takie podwyżki – w końcu działają w określonych realiach rynkowych, a ich działalność musi mieć uzasadnienie ekonomiczne.
Drugi czynnik wiąże się z rosnącym popytem na usługi kurierskie. Jest on napędzany przede wszystkim przez coraz wyższe obroty w branży e-commerce. Firmy kurierskie nie są w stanie wystarczająco szybko zareagować na wzrost zamówień, ponieważ na rynku brakuje rąk do pracy. To kolejny powód, dla którego część przewoźników już w pierwszych miesiącach roku ogłosiła podwyżki niezwiązane z opłatą paliwową.
Jak nadawać przesyłki tanie i mimo podwyżek?
Klienci regularnie korzystających usług kurierskich, którzy od dawna nadają podobne paczki, musieli pogodzić się z wyższymi stawkami. Nie oznacza to jednak, że nie Istnieją sposoby na obniżenie ostatecznej ceny usługi. Na rynku panuje przecież całkiem duża konkurencja, więc wybierając przewoźnika warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi ofertami. Z punktu widzenia klienta indywidualnego w tradycyjnych warunkach byłoby to czasochłonne, ponieważ oznaczałoby konieczność odwiedzania stron internetowych wszystkich przewoźników i dokonywania kalkulacji danego zlecenia. Problem rozwiązują tanie przesyłki kurierskie Sendit.pl.
Ten broker kurierski współpracuje z wieloma wiodącymi przewoźnikami działającymi na polskim rynku. Zasada działania porównywarki jest prosta – użytkownik wypełnia formularz zabierający adres nadawcy i odbiorcy, a także charakterystykę paczki. Później na dole strony ukazują się oferty proponowane przez poszczególnych przewoźników. Wśród nich znajdują się nie tylko standardowo działające firmy kurierskie, ale również paczkomaty InPost oraz Poczta Polska. Na końcu wystarczy zamówić usługę, wydrukować list przewozowy i zaczekać na przybycie kuriera. Klienci brokera mogą liczyć na bardzo atrakcyjne rabaty, zwłaszcza przy dużych i regularnych zamówieniach.
Jednym z przewoźników dostępnych na Sendit jest popularny FedEx: